Надвірнянський Деканат
Духовні науки

Про неділі Великого Посту

Share
Про піст та покаяння

Після підготовчих днів ми вступаємо у Великий Піст. Кожний по-своєму сприймає його в тілесному плані. В перші чотири дні святого Великого Посту ввечері в Церквах читається Покаянний Канон преподобного Андрея Критського, про який говорять, що це є сповідь цілої Церкви перед Богом. Молитви Великого Канону налаштовують нас на Великий Піст.

 В неділю першого тижня Великого Посту ми згадуємо перемогу Церкви над іконоборством.

Друга неділя Великого Посту присвячена святителю Григорію Палами – людині, котра показала важливість молитви. Його ще називають вчителем ісихазму. Ісихія із грецького означає безмовність. Всім нам було б корисно на час Великого Посту, хоча б певні дні, а якщо не дні, то хоча б години проводити із Богом в безмовності.

Можливо Вам буде цікаво прочитати про підготовчі неділі до Великого Посту

Напевно, ми не луснемо, якщо хоча б раз на тиждень помовчимо. Будемо уникати пустих розмов, пліток, обмов та очорнень. Для нас важливим є побути в тишині наодинці з самим собою. Адже нас оточує безкінечний шум, безкінечна суєта, які нас супроводжують протягом життя.

Протягом днів Великого Посту в наших храмах ми роздумуємо над «Хресною Дорогою». Розважання «Хресної Дороги» вказують нам на образ Христових терпінь та смерті на хресті, вони заставляють нас перевірити наш внутрішній стан. Задуматися над тим, чи ми приймаємо на себе свій хрест самовідречення та наслідування Христа? Чи здатні ми, як Христос, тихо та смиренно переносити образи від наших ближніх? Чи можемо ми так само, як і Христос, щиро молитися за наших кривдників?

Третя неділя Великого Посту називається Хрестопоклонною неділею. На Утрені цієї неділі на середину Храму виноситься хрест для поклоніння та молитви, щоби ми пригадали собі, що Христос прожив складне та тяжке хресне життя, щоби ми не впадали у відчай у часі Великого Посту, а свій хрест сприймали як символ перемоги життя над смертю та потіху для кожного із нас.

Четверта неділя Великого Посту присвячена преподобному Івану Ліствичнику. Цей преподобний написав знаменитий твір «Ліствиця», де в 30 розділах описує сходження душі до небесних висот. Ця книга була і, напевно, залишиться для християн настільною книгою, а особливо для тих, хто прагне очистити свій розум та душу.

В середу п’ятого тижня Великого Посту у вечері служиться особливе богослужіння – Утреня із Каноном Андрея Критського. Якщо протягом перших чотирьох днів Великого Посту цей Канон читається уривками, то в середу Великого Посту його прочитується повністю протягом одного вечора.

В п’яту неділю Великого Посту ми згадуємо пам’ять преподобної Марії Єгипетської. В сьогоднішній час чимало людей в своїй молодості провадять життя схоже до життя Марії Єгипетської. Однак ми знаємо, що вона принесла глибоке покаяння за своє життя. І Церква на всі віки увіковічнила її подвиг: покаяння та переміни грішного життя.

Наступний тиждень закінчується суботою, яку ми називаємо Лазаревою суботою. В цей день згадується воскресіння Господом нашим Ісусом Христом, Лазаря, чотириденного покійника. Саме в цей день, за кілька днів до Свого власного розп’яття, Господь воскресив Лазаря.

Наступний недільний день ми називаємо квітною неділею. В цей день згадуємо вхід Господній в Єрусалим. Церква пригадує нам про торжественну зустріч Христа Спасителя жителями Єрусалиму, котрі бачили чудо воскресіння Лазаря і тому поклонялися Ісусу. Діти кидали Йому пальмові вітки, а люди стелили свою одіж перед осля, на котрому в’їжджав Христос. Якщо люди в Палестині зустрічали Христа з вітками пальм, то ми в цю неділю до Церкви приносимо вітки верби, котра вже розпускає бруньки як символ Воскресіння.

Після воскресіння праведного Лазаря та після входу Господнього в Єрусалим ми входимо в дні Страсного тижня.

У Велику Середу ми згадуємо зраду Юди, коли він зрадив Христа.

Увечері, в четвер, в Церквах читаються 12 страсних Євангелій, котрі розказують нам про останні дні Господа нашого Ісуса Христа.

У Велику П’ятницю згадуємо розп’яття Господа нашого Ісуса Христа. В цей день не служаться Літургія. В Церквах читаються Царські Часи та здійснюється чин виносу Плащаниці.

Протягом Страсного Тижня ми проходимо увесь хресний шлях разом із нашим Господом Ісусом Христом. Усвідомлюючи, яку ціну заплатив Господь за наше спасіння, для нас робиться великим, радісним та дорогим празник Христового Воскресіння, бо це свято дається ціною терпінь, ціною смерті, ціною приниження Господа Спасителя.

Докладімо усіх зусиль, щоби цей Великий Піст приніс нас духовно користь, допоміг нам очистити наші душі від пристрастей та гріхів, щоби ми змогли з великою радістю дійти до днів світлого празника Христового Воскресіння.

Можливо Вам буде цікаво прочитати про підготовчі неділі до Великого Посту

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *