Надвірнянський Деканат
Проповіді

Слово на початок Великого Посту

Share

Ось і наближається час Великого Посту, час всепрощення та любові, миру й добра. Як же нам слід провести цей час? Що нам необхідно робити для цього посту? В яку одіж потрібно одягнути нашу душу, щоби гідно зустріти Воскресіння Христове? Які саме наряди мають у нас бути?

Найперше, – це піст, молитва, чистота думок та помислів, послух, відкинення гордості, стримання свого язика, відсічення усього лихого й гріховного. А вже потім смирення, довготерпіння, любов до всіх людей, до кожного свого ближнього. Ось такими прекрасними є наряди для нашої душі.

Святий Василій Великий говорить такі славні слова: «Очищуй себе, смиряй себе, споглядай на древність посту, адже він давній, як світ». Заповідь посту була дана людині ще в раю, ще до того, як людина згрішила, бо сказав Бог Адаму: «З усякого дерева в саду їстимеш; з дерева ж пізнання добра й зла не їстимеш, бо того самого дня, коли з нього скуштуєш, напевно вмреш» (Бут. 2:16-17).

Піст встановлений в Христовій Церкві не випадково. Він приписаний Самим Спасителем, святими апостолами, Вселенськими Соборами, всіма святими отцями. І, за словами святителя Василія Великого, всім нам слід його дотримуватися, але в міру своїх тілесних сил. Бо не всі можуть постити однаково. Як влучно підкреслює Марко Подвижник: «Як мідь відрізняється від заліза, а залізо від хмизу, так відрізняється одне тіло від іншого». Тому постити слід у міру тілесних сил кожної людини. Хтось може постити цілий тиждень, не споживаючи ані води, ані їжі, і цей піст йому дається так легко й радісно, а хтось не може й одного дня провести у пості. Тому так важливо нікого не осуджувати й не вихвалятися своїми великими досягненнями під час посту, бо так легко можна впасти в гордість й осудження.

Феофан Затворник пише: «Закон посту такий: весь свій розум і серцем віддати Богові, відкинути все погане й гріховне, жити й працювати на славу Божу та добро своїх ближніх, переживаючи всі випробування без нарікань, а смиренно й радісно». Піст має стати для кожної людини радістю й ліками, котрі рятують душу й серце.

Зазвичай, коли людина відмовляється від чогось такого звичного для неї, відбувається заперечення, бунтують почуття, гріховне тіло вимагає насолоди й задоволення. І саме піст розкриває перед нами всі ті наші немощі, всі ті наші пристрасті, які ми, можливо, ніколи й не помічали. Тому так важливо у дні посту отримати владу над нашими почуттями й пристрастями. Бо саме пристрасті з’їдають нас зсередини, позбавляють спокою, забруднюють душу й серце, сковують людину у гріховні пута.

То ж не біймося днів Великого Посту, а розпочинаймо сміливо цю духовну боротьбу. Молімося, чуваймо, читаймо Святе Письмо, ходімо на Літургію, чинімо діла милосердя, прикрашаймо душу любов’ю, всепрощенням, щоби гідно зустріти Христове Воскресіння.

Фото ілюстративне: Pixabay

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *