Вшанування героїв Крут

Share

У Надвірній згадали подвиг героїв Крут. При кінці січня згадуємо трагічні події які відбулись 99 років назад, коли біля залізничної станції Крути відбувся бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії та загоном київських курсантів та ліцеїстів який налічував 400 осіб.

Захід відбувся у Районному Будинку Культури, який традиційно розпочався із Державного Гімну України. Пізніше всі присутні об’єдналися у Молитві за Україну, яку очолив о. Юрій Зеленчук.

Серед запрошених гостей були: голова Надвірнянської райдержадміністрації Олександр Кеніз, голова районної ради Іван Гурмак, голова міської ради Зіновій Андрійович, ліцеїсти Прикарпатського військово-спортивного ліцею, надвірнянські пластуни, школярі, ветерани Надвірнянського Братства ОУН-УПА, учасники АТО, волонтери та громадськість.

З історичною довідкою на головній сцені виступив викладач Надвірнянського коледжу, член НСЖУ Володимир Свягла.

Історична Довідка із Вікіпедії:

Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.