Чи варто християнам користуватися талісманами
Дуже часто ми можемо побачити як люди одночасно ходять в Церкву, і пов’язують собі чи своїм дітям червоні нитки. На тему червоних ниток вже було чимало сказано та написано, проте крім червоних ниток нерідко люди використовують і інші предмети, які вони називають оберегами, талісманами чи амулети, вважаючи, що ці речі зможуть захистити їх та їхній дім від зла. Мало того існують цілі інструкції, які радять, які дорогоцінні каміння чи метали кому носити і коли.
На початку зупинимося на справжніх святинях. Божа благодать здатна освятити не тільки душі людей, але і предмети, речі та місця. Коли Бог з’явився пророку Мойсею в неопалимій купині, то Бог промовив до нього такі слова: «Не наближайся сюди! Скинь взуття з твоїх ніг: місце бо, що на ньому стоїш – земля свята» (Вих. 3:5). Святим є все, що освячене божественною благодаттю: храми, ікони, хрести. Речі, котрі носили святі люди також є освяченими благодаттю, якою освячували вони своє життя. Так в книзі Діянь ми читаємо: «Досить було прикласти до недужих хустинку чи хвартух, які були діткнулись його тіла, і недуги їх покидали, і виходили злі духи» (Діян. 19:12).
Християнин має всі засоби для того, щоби осягнути спасіння власної душі та поєднання із Богом. З однієї сторони в нашому розпорядженні є молитва, добрі справи, а з іншої сторони: Святі Таїнства та святині, котрі мають блаженну благодать.
На відміну від святинь існують так само предмети, котрі можуть бути під впливом демонічних сил. В Святому Письмі, в І книзі Самуїла розповідається про те, як у ізраїльтян було вкрадено Господній кивот і поставили його в храму, який присвячений їхньому богові Дагону: «Взяли, отже, філістимляни ковчег Божий і внесли його в храм Дагона й поставили коло Дагона. На другий день встали ашдодії вранці, ввійшли в храм Дагона – аж ось Дагон упав лицем до землі перед ковчегом Господнім. Взяли вони Дагона й поставили знову на своє місце» (І Сам. 5:2-3). Демон, який був всередині статуї Дагона не витримав Божої слави і тому впав ниць.
Слід зазначити, що предмети, котрі використовуються для амулетів та талісманів залишаються земними речами, котрі не мають нічого демонічного. Підкова над входом у дім – це тільки підкова. Каміння, кусок кори чи щось інше використовуються в магії як предмети, котрі після відповідного ритуалу можуть служити амулетами.
Маловірні люди вірять, що амулет повинен їх захищати від будь-яких бід, приносити їм щастя та удачу. Серед християн останнім часом ми спостерігаємо певний вінегрет християнських символів із язичницькими оберегами. Ми можемо бачити, як ті, хто займається окультними практиками чи ворожбицтвами обвішують себе хрестами, ладанками, проте від цього вони не стають ближчими до Бога, тому що сприймають християнські святині як талісмани.
Нас слід зрозуміти різницю між талісманами та амулетами від християнських святинь. Вважається, що той, хто носить при собі чи має в себе в домі талісман чи амулет є вже захищений. Натомість від християн вимагається, щоби їхній внутрішній світ, їхнє життя відповідало тим святиням, котрі вони носять при собі чи тримають собі на допомогу. Неможливо отримати від Бога допомогу, обвішивши себе хрестами та ладанками чи накупивши в храмі свічок чи ікон, при цьому залишаючись байдужим до віри та Бога.
Святиня – не амулет, котрий оберігає людину сам по собі. Через святиню діє Господь Бог своєю благодаттю.
Ми, як християни, не можемо надіятися самі на себе чи якісь матеріальні речі, вважаючи, що вони мають якусь магічну дію, але надіятися тільки на Бога, Котрий освячує нас. Маємо завжди пам’ятати слова знаменитого церковного гимну: «З нами Бог розумійте всі народи».