«Я — Господь Бог твій»
Ким є Господь Бог?
«Я — Господь Бог твій», — цими словами Господь Бог звертається до нас, даючи нам заповіді. Водночас Він запрошує нас відкрити очі, подивитися навкруги і пізнати реальність такою, як вона є, якою Він створив її.
Наш Бог — особа, а не ідея чи абстракція. Бог живий, Він поряд, Він — «Той, хто є». Божий Син — Ісус Христос — прийшов у світ і спас нас. Пізнай Його, визнай своїм Господом, відкинь усе, що віддаляє тебе від Нього і перебувай в Його любові, бо Він — Господь, Бог твій, Бог єдиний.
І побачив Бог усе, що створив: і воно було дуже добре (Бут 1, 31).
Як я приймаю все, що Бог створив?
З перших рядків Святого Письма дізнаємося про Бога — Творця, який у безмежній величі творить світ: космос, природу, людину. Святе Письмо свідчить, що через творіння пізнаємо Творця: «Бо з величі та краси створінь через уподібнення можна дійти до пізнання Творця їх» (Муд 13, 5).
Ніщо інше не могло бути причиною існування світу, як тільки Бог, що сам Добрий, створив те, що корисне; сам Мудрий, створив те, що прегарне; сам Могутній, створив те, що велике. І так об’явився Він тобі наче мистець, що не лише знає буття всіх речей, але також поодинокі частини гармонійно злучив та довів цілість до чудесної гармонії і згоди (святий Василій Великий, Гексамерон, Гомілія 1).
Особливим Божим творінням є людина, яку Господь Бог наділив великою гідністю і владою. Він оселив її в Едемському саду. У ньому людина мала блаженне і щасливе життя. Все, що Бог створив, Він дарував людині і уповноважив її продовжувати Його діло створення. Людина, отримавши Божі дари, покликана їх примножувати, розвивати, піклуватися про них.
Бог створив цей світ для людини, доручив їй його впорядковувати (Пс 8, 5-7), і тому людина є морально відповідальною за нього (пор. Бут 1,28).
У створеному Богом світі панує гармонія, тож людина може належно діяти в ньому лише коли перебуває в єдності з Богом, дотримується встановленого Ним порядку та визначеної Ним мети. «Коли людина завдяки праці своїх рук та своїм здібностям відкриває таємниці природи та правильно порядкує у світі, то пізнає велич і присутність Бога-Творця. Людина, яка своєю діяльністю шкодить довкіллю, руйнує Боже творіння, невід’ємною частиною якого є вона сама. Вона грішить стосовно творіння, стосовно себе та Бога» (Катехизм УГКЦ 994-995).
За книгою: Божі заповіді та Євангельські блаженства (Катехуменат і катехизація дорослих у УГКЦ).
Ілюстрація: В. М. Васнєцов Бог Саваоф [1896]