Не судімо… інших…
«Не судімо». Деякі слова Ісуса є відомими не тільки християнам, але й нехристиянам. Якщо ми зуміємо зрозуміти й проникнутися їхньою глибиною, то побачимо, що вони перетворилися на ще прекрасніші.
«Не судіте, щоб вас не судили; бо яким судом судите, таким і вас будуть судити, і якою мірою міряєте, такою і вам відміряють» (Мт. 7:1-2).
Перед образами та гріхами інших людей, перед їхніми необдуманими коментарями й порадами, перед їхньою неспроможністю доводити справу до кінця – нам так хочеться осуджувати їх на суді нашої уяви. Адже так приємно слухати, коли наш внутрішній обвинувач наводить найгрізніші аргументи на корись своїх слів та дій, а потім закриває справу ще перед тим, як захист встигає заговорити.
І так легко забувається, що покарання, котрим ми осудили інших людей, все ж таки повернеться до нас. Міра, якою ми міряли інших, буде використана, щоби оцінити саме нас. Ми вийдемо на суд нашої уяви – і на цей раз не як суддя, а як відповідач.
Лицемірний суд.
«Дай, хай вийму скалку в тебе з ока» (Мт. 7:4). Наші судження можуть бути навіть добрими й справедливими. Ми звикли бачити скалку в чужих очах – цей маленький грішок, цей незначний вчинок, котрий не помітив наш ближній. І що дальше?
«…а он же колода в твоїм оці?» (Мт. 7:4). Помилки інших людей – це ті скалки, котрі роблять усе, щоби відвернути нас від дзеркала, в якому ми можемо чітко побачити колоду у своєму оці. Ми постійно відіграємо роль обвинувача, але зовсім не хочемо спробувати на собі перехресний допит. І Христос дальше дає пораду, що нам слід робити, щоби не бути фарисеями й лицемірами. «Вийми спершу із свого ока колоду, і тоді побачиш, як вийняти з ока брата твого скалку» (Мт. 7:5).
Жорстокий суд.
Лицемірство, звичайно, ніколи не стане другом милосердя. Коли ми витрачаємо чимало свого часу, щоби замітити чужі гріхи, аніж свої власні, то якби це нам не хотілося, ми все ж таки не зможемо ходити «в дусі смирення», про який говорить апостол Павло: «Брати! Коли б хтось попав у якусь провину, то ви, духовні, такого наставляйте духом лагідності, пильнуючи себе самого, щоб і собі не впасти у спокусу» (Гал. 6:1).
«Бо яким судом судите, таким і вас будуть судити, і якою мірою міряєте, такою і вам відміряють» (Мт. 7:2), – попереджає кожного із нас Ісус. Бо часто буває, що ми використовуємо зовсім неправильні судження, використовуємо одну міру для когось іншого, а зовсім іншу – для себе. Ми звикли так легко перетворювати чужі скалки на колоди, а наші власні колоди – на скалки, не помічаючи власних гріхів, провин, вчинків.
Заповідь не судити – це не вимога бути сліпим до усього, що коїться навколо нас. Заповідь не судити – це поклик бути щедрим, добрим, милосердним, люблячим.
Два великих суди: суд минулого й суд майбутнього.
Суд минулого: «Ми ж знаємо, що все, що закон говорить, тим, які під законом, говорить, щоб усякі уста замкнулись і щоб увесь світ визнав себе винним перед Богом» (Рим. 3:19).
Кожен із нас опиниться перед престолом Божого суду. Тоді відійдуть наші виправдання, відпадуть аргументи, провалиться захист. Ми будемо віч-на-віч зі святим Богом і те, що ми зможемо тоді зробити – це визнати себе винними та грішними.
Суд майбутнього: «Не судіте, щоб вас не судили; бо яким судом судите, таким і вас будуть судити, і якою мірою міряєте, такою і вам відміряють» (Мт. 7:1-2).
Так швидко наближається той час, коли усі ми станемо на суд Христовий – багаті й бідні, відомі й незнані, популярні й непопулярні. А що буде, коли ми будемо там стояти? Критерії, котрими ми так швидко оцінювали іншим, повернуться проти нас самих. І ті, хто колись судив без милосердя, без розкаяння, зустрінуться із «судом… без милосердя» (Як. 2:13). Їхні жорстокі суди стануть доказом того, що вони ніколи не отримають від Бога милосердя й прощення. Бо це ж саме милосердя вони зовсім не цінували, тому й пожнуть те, що сіяли.
У кожного із нас є ще час, щоби сіяти щедрі плоди, щоби перестати вчитися бачити скалки в очах своїх ближніх, а краще вдивлятися в себе, в свої колоди та гріхи. І тоді перед Божим судом ми зможемо отримати прощення, любов та милосердя.
Фото ілюстративне – www.freepik.com