Надвірнянський Деканат
Публікації

Покрови — особливий день

Share

Яка ж Ти гарна,
Радосте моя!
Пренепорочна,
Вибач, що беруся
Твою красу оспівувати я…
Та чи спинитись? –
Ні, я не спинюся.
Яка ж Ти гарна, що іще додам?
Мій подив не поміститься у слові.
Якщо не Ти, хто допоможе нам?
Великий Бог: діла Його чудові.
Яка ж Ти гарна, квітко чистоти,
Пренепорочна в зоряній короні.
Коли б не Ти, о, що коли б не Ти?
Хто нас згадає при Господнім троні.
Яка ж Ти гарна,
Матінко моя!
Пренепорочна, вибач, що беруся
Твою красу оспівувати я.
Та чи спинитись? –
Ні я не спинюся.
Яка ж Ти гарна, о Маріє…

14 жовтня в Україні – день, коли відзначаємо одразу чотири свята.

Покрова – це навернення у віру

Празник Покрови Пресвятої Богородиці, або ж як, зазвичай, кажуть, “Покрови” чи “Святої Покрови” – одне з найбільш шанованих в Україні свят. За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу Константинополь. Мешканці міста настільки гаряче молились до Божої Матері, просячи порятунку, що Богородиця з’явилася перед ними та вкрила їх Своєю покровою (омофором), який зробив їх невидимими та невразливими для ворогів. Відтак, вражений Аскольд та його дружинники, прийняли Святе Хрещення і стали християнами.

День українського козацтва

Як писав французький дипломат Жан-Бенуа Шерер в історичній праці “Аннали Малої Русі, або історії запорозьких та українських козаків”, виданій 1788 року в Парижі, Покрова Пресвятої Богородиці була для козаків найбільшим святом. Якщо треба було обрати нових членів старшини чи нового отамана, то збиралися саме у цей день.

Наші лицарі вірили, що Свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю козаки вважали своєю заступницею і покровителькою. На Хортиці була церква Святої Покрови. Козаки збудували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови.

Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай в еміграцію, взяли із собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Тож упродовж століть в Україні це свято набуло ще й назви Козацька Покрова.

А з 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва – згідно  з указом Президента, “враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення”. Адже саме козацтво було найважливішим чинником національної консолідації, що допоміг українцям вижити в умовах не лише відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного й самобутнього.

День створення УПА

Через кілька століть багато козацьких традицій перейняли вояки Української повстанської армії. Тому, напевно, не випадково УПА обрала днем свого створення 14 жовтня 1942 року для боротьби за Самостійну Соборну Українську Державу.

Прийнято вважати, що ця дата закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 червня 1947 року, аби засвідчити тяглість історії українського війська від доби Гетьманщини.

Українська Повстанська Армія була народною армією. Вона діяла в умовах бездержавності протягом багатьох років і повністю утримувалася народом.

День захисника України

Це свято було встановлено 14 жовтня 2014-го указом Президента України, який водночас скасував святкування Дня захисника Вітчизни, знаного за часів СРСР як “День Радянської армії і Військово-морського флоту” 23 лютого. Це рішення Президент Порошенко пояснив, виступаючи на військовому параді в Києві 24 серпня 2014 року: “У багатому на подвиги літописі українського воїнства – безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни… Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!”. А 5 березня 2015-го Верховна Рада визнала День захисника України державним святом і вихідним днем.

Уперше українці відзначали День захисника України під гаслом “Сила нескорених”. 10 жовтня 2015-го Президент Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників АТО наголосив: «саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором. А що захист Вітчизни став справою всіх українців, то День захисника України має стати всенародним святом, таким же значимим, як Різдво, Великдень чи День незалежності».

Найдавнішою церквою в Україні, присвяченою Покрові, є церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 році як фортеця. Деякі Покровські храми, переважно ХVIII століття, вціліли до нашого часу.

Перлинами української архітектури вважаються Покровський собор Харкова, зведений у 1689 році у стилі козацького бароко, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, збудована у 1766 році.

Вчитель історії Мар’яна Кугутяк

Пора осіння. Шурхіт падолисту.

Покрови час… Ще у старі віки

Твою Покрову, Матінко Пречиста,

За щит собі обрали козаки.

Коли ставало військо їх до бою,

 Над козаками був не тільки стяг:

Твій о́браз був у кожного з собою,

Що силу надавав їм для звитяг.

Як довелося їм в лиху годину

 Зруйновану царем лишати Січ,

Ікону узяли Твою єдину,

Нічого більше не взяли опріч*.

На чужині, де вірять в Магометів,

У час південних зоряних ночей

Тобі молились потайки в наметі,

Лилися сльози із Твоїх очей…

Віки минули, та не згасла віра,

Покрови храм – для Тебе, наче рай.

Та знову йде орда чужинця-звіра

На благодатний український край.

 Своїм святим могутнім Омофором

Подай козацьким дітям захист знов.

Хай начувається поганий ворог,

Хай йде додому, звідкіля прийшов…

 

 

 

 

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *