У Надвірній розказували про психоманіпуляції в сектах

Share

22 травня 2018 року в м. Надвірна в Прокатедральному Соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії відбулася лекція: «Методи діяння та психоманіпуляцій в сектах та як вберегтися від маніпуляцій та діянь деструктивних сект».

Дана лекція була присвячена попередженню негативних впливів сект та різноманітних релігійних рухів на особистість людини, захист від їхнього помилкового вчення. Як зазначив доповідач, існує досить багато причин, що спричиняють когось попасти під вплив секти. Важливо, однак, завжди пам’ятати що головним захистом від дороги омани завжди є Божа благодать, яку ми отримуємо у Церкві через постійну участь у Святих Таїнствах та через пізнання Істини, яка нас робить вільними.

Під час зустрічі можна було переглянути відео-сюжети, які висвітлювали механізми вербування в секту, наслідками впливу на людину, також прослухати

Впродовж останніх років в Україні поширилися чимало різноманітних сект та новітніх релігійних рухів, які прагнуть заманити в свої сіті якнайбільше людей, особливо молодь.

Палітра нетрадиційної релігійності у сучасній Україні дуже розмаїта. Нетрадиційні вірування особливо активно поширювались на теренах України в роки «горбачовської перебудови» і в перші роки незалежності, тобто з відродженням ролі релігії та Церкви в суспільному і громадському житті нації. Слід зауважити, що в такій ситуації традиційні Церкви сприймалися певною частиною суспільства, зокрема молоддю, як структури далекі від самої людини, її потреб та негараздів. На жаль, така тенденція не виняток й тепер.

Якщо звернутися до теологічного словника, то ми знайдемо пояснення слово «секта»: отже, секта – як правило, зовнішня назва релігійних об`єднань, що виникають як опозиційні щодо традиційних церков. Слово «секта» має дві можливі етимології: латинське слово «secare» – «відсікати» та «segui» – «наслідувати». Перше значення цього слова притаманне історичним сектам, а друге – новітнім релігійним рухам.

Кваліфікація сект:

1) секти-довгожителі (мормони, свідки Єгови);

2) поствоєнна еклектика (саєнтологія, мунізм);

3) псевдоіндуїстські секти (необрахманізм, неоіндуїзм, неокришнаїзм);

4) псевдобіблійні секти (Діти Бога, Церква Христа, Всесвітня Церква Бога, неоп’ятидесятники);

5) секти вітчизняного походження (пострадянська еклектика) (Біле братство, секта Порфірія Іванова, Церква останнього завіту);

6) культи «Нової ери» (рух «Нью ейдж», сатанізм, астрологія, неоязичництво, «Євангеліє ери Водолія»).

У всіх сектах та релігійних рухів можна побачити спільний «один почерк»:

1. спекуляція на тему «швидкого кінця світу»;

2. варіанти «особистісного розвитку»;

3. зовнішній «ворог» (родич адепта, силовики, психіатри, релігієзнавці, представники конкуруючої секти);

4. атмосфера турботи та розуміння;

5. фальсифікація Священного Писання;

6. ефект і метод гіпнотичного впливу;

7. відчуття обраності та елітарності.

Тотальний контроль сектою свідомості та поведінки особи призводить до вкрай негативних наслідків: розпаду сімей, втрати контакту з колективом, вилучення з суспільства, відмови від виконання громадських обов’язків, втрати можливості самореалізації. Навіть вихід з секти (який дається дуже важко або є зовсім неможливим) не гарантує людині повноцінного повернення до життя. Переважно після виходу з секти людина опиняється у стані глибокої психологічної кризи. Вплив секти на поведінку людини відбувається здебільшого за допомогою технік NLP (нейро-лінгвістичного програмування), а також введенням у гіпнотично-трансові стани та навіювання. Людині достатньо декількох занять, щоби процес психологічного узалежнення «пішов», а вирватися – не просто.

Секти та переважна більшість новітніх релігійних рухів вимагають від своїх адептів припинення контактів не лише з колективом, а й з членами родини. Доволі часто новачки у русі не підозрюють, до якого ступеня їм прийдеться «відірватися» від людей та звичного роду занять, з якими було пов’язане їхнє попереднє життя. Секти прагнуть відірвати свої жертви як від Бога, так і від людей, а особливо від найближчої родини, наголошуючи, що бо це перешкоджає їхньому особистому розвитку, обмежує їхню свободу.

Спочатку секти «бомбардують любов’ю»: винятково милі, сердечні, усміхнені, готові будь-коли прийти на допомогу, втішають, розраджують, тобто створюють противагу критичним висловлюванням зі сторони рідних. Згодом вони просто вилучають людину з сімейного та парафіяльного середовищ, найменше маніпулюють самотніми людьми.

Після «бомбардування любов’ю» відбувається «прання мозку» – новачок завантажений зранку до вечора різноманітними заняттями, не маючи вільної хвилини для самостійного мислення. Під час різноманітних тисків, особливо інтелектуальних, сектанти намагаються довести новачку його хибне попереднє життя та виховання, хибні релігійні погляди, а також хибні переконання, висміюють всіх і все, що до цього часу було цінним в житті нового адепта.

Слід також наголосити на явищі «дару мов», коли представники секти під впливом довготривалих молитов чи трансу починають вигукувати незрозумілі звуки, щось белькотати. Психіатри переконують, що чим частіше людину вводитимуть у стан беззмістовного белькотіння, тим легше ця особа буде входити в нього надалі і на все більш тривалий відрізок часу, з подальшим негативним наслідком на психічний стан цієї людини.

Нам слід зрозуміти, що ані різноманітні секти, ані новітні релігійні групи не мають жодного відношення до Бога. Те, що проголошує більшість сект, є суцільним запереченням контакту із Богом. Головною метою сект є здобуття фінансового чи матеріального зиску для творців чи для кола обраних осіб за рахунок решти членів групи. Адже члени сект мають за обов’язок сплачувати 10% від своїх заробітків, оплачувати участь у реколекціях, а також здавати пожертви. Секта має деструктивний вплив на особистість, її методи впливу несуть руйнівний для психіки людини характер. Відновлення адекватної поведінки та реакцій особистості є дуже складним і тривалим процесом.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.