Надвірнянський Деканат
Проповіді

Проповідь на 23 неділю по Зісланню Святого Духа

Share

В Євангелії від Луки розповідається про різноманітні чудеса Ісуса, в яких Він зцілював та повертав до життя. Ми пам’ятаємо про зцілення слуги римського сотника та кровоточивої жінки, котру не міг вилікувати жоден лікар, до якого вона тільки зверталася. Ісус разом із учнями пливе через Геразинське озеро. В часі цієї подорожі розпочинається страшний шторм, навіть досвідчені рибалки думали, що вони загинуть. Ісус втихомирює бурю.

Ми бачимо в сьогоднішньому євангельському уривку, як Ісус, разом із своїми учнями, переправляється в Геразинський край, який розташований навпроти Галилеї. Зі слів євангелиста Луки ми не можемо до кінця зрозуміти чому Ісус вирішив відправитися на протилежний бік озера і увійти в ті землі, які, переважно, були заселені поганами. Ісус вирішив перетнути озеро та увійти в чужий для Нього край, можливо, Він шукав спокою для Себе, проте і на тому березі Він його не віднайшов.

Як тільки він вийшов із човна до нього підбіг голий чоловік, котрий жив серед гробниць і ніхто не міг його стримати. Євангелист Лука говорить: «Як Ісус вийшов на берег, трапився йому назустріч один чоловік з міста, що мав бісів. Він з давнього часу вже не носив одежі й мешкав не в хаті, а по гробах» (Лк. 8:27). Цей біснуватий був одержимий багатьма нечистими духами. І ці духи відразу ж почали протиставляти себе Ісусові. «Що мені й тобі, Ісусе, сину Бога Всевишнього? Благаю тебе, не муч мене!» (Лк. 8:28). Побачивши це все, напевно, в учнів появилося тільки одне бажання: увійти в човен і відправитися назад в Галилею.

Одержимий повідомляє Ісуса, що в ньому знаходиться багато бісів – легіон. Римський легіон, зазвичай, нараховував 5-6 тисяч воїнів. Демони, через одержиму людину, просять Ісуса, щоби Він не знищував їх, а дозволи увійти у стадо свиней. Як тільки вони входять у свиней, то ціле стадо кинулося із кручі в озеро і всі потонули.

Загибель стада свиней показує нам, що після вигнання з людини біс залишається руйнівною силою. Однак він має владу тільки таку, яка йому допускається. Біси завжди несуть із собою руйнування не тільки для людини, але і для всього навколишнього світу. Це ми бачимо на прикладі стада свиней. Зло несе в собі руйнування і вкінці воно самознищується.

Ця вся історія показує нам, що сила Ісуса перевершує силу демонів. Лука дає нам зрозуміти, що влада Ісуса над демонами є ознакою приходу Божого царства на землю.

Для Луки те, що відбулося із цим біснуватим не просто чудо зцілення, але спасіння, котре було віддавна обіцяне Богом і котре сповнилося в Ісусі, а сьогодні поширюється на весь світ. В назаретській синагозі Христос визначив основне завдання Свого служіння людям: «Господній Дух на мені, бо він мене помазав. Послав мене нести Добру Новину бідним, звіщати полоненим визволення, сліпим прозріння, випустити пригноблених на волю» (Лк. 4:18). Протягом Свого короткого візиту до гадаринців Спаситель проповідував полоненим визволення та відпустив змучених на волю. Він докорінно змінив світ біснуватого, бо звільнив його від влади бісів та повернув до родини.

Проте найосновніше в цьому євангельському уривку ми бачимо вкінці. Зцілений чоловік, котрий знаходиться при розумі, просить залишитися з Ісусом. Він тягнеться до Нього не тільки через чудесне зцілення, котре пережив. Він розуміє, що, напевно, не зможе жити в цих місцях, де всім відомі трагічні події його минулого життя. Якщо його і приймуть знову в сім’ю, в його рідне поселення, то з великим небажанням. І, мало того, йому потрібно буде набратися сміливості та мужності, нести відповідальність за свої дії, він не зможе сховатися за плечами Ісуса. Цей чоловік є одним із тих, до кого Ісус говорить: «Вернися додому й розкажи все те, що Бог зробив тобі» (Лк. 8:39). Переживши зустріч із Христом, він тепер повинен стати свідком Ісуса. І цей чоловік іде і розказує всім, що Ісус зробив для нього.

Із цього євангельського уривку ми можемо для себе зробити такі висновки:

  • Не важливо скільки є злих духів: чи їх є багато, чи мало – Ісус є могутніший за них; не важливо, чи ми маємо мало великих проблем, чи багато дрібних проблем – Ісус має силу їх перемогти та відновити нас. Люди знайшли чоловіка одягненого та при умі, а це є протилежне тому чоловіку, який зустрів Ісуса. Коли ми стикаємося із численними проблеми Ісус може врятувати нас від них, бо Він знає, що нам потрібно ще до того, як ми будемо Його просити. Не забуваймо, що хоча демонів була ціла армія, проте вони боялися Ісуса.
  • Тут ми також бачимо, як народ через свій страх попросив Ісуса піти геть. Ми десь очікуємо, що від цього чуда, над яким ми сьогодні роздумуємо, мали б усі бути щасливими. Проте ми бачимо, що люди не подякували Ісусу, не прославляли Його, вони Його боялися. Адже Його святість була незручною для людей, для світу. Іноді людям є краще бути в темряві, аніж бачити світло від Бога. Іноді Бог прагне змінити нас та наше життя, а ми воліємо жити, як жили дотепер. Ми можемо боятися Ісуса, Його сили та святості. Порете постараймося, щоби цей страх не дозволив нам просити, щоби Бог відійшов від нас. Не дозволяймо цьому страху заволодіти нами.
  • На відміну від селян, чоловік захотів піти за Ісусом. Проте для Ісуса важливо не скільки піти за ним, як запропонувати своє життя. Ісус хоче, щоби ми були Його на всі 100 відсотків. Ми або йдемо за Ним до кінця, аж до хреста, або повертаємося додому.

Бачимо, дорогі у Христі, що Євангеліє є мірилом нашого життя: ми перебуваємо або з Ісусом, або – ні. Ми або приймаємо Його, або відсилаємо Його геть від нас. Амінь.

Джерело

 

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *