Поведінка священнослужителя під час виборчої кампанії у місцевих виборах в Україні 2020

Share

Вих. КЄ 20/243

Від 10 вересня 2020 року Божого

«Так нехай світить перед людьми ваше світло,

щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки,

прославляли вашого Отця, що на небі»

(Мт. 5:16).

Священникам Коломийської єпархії УГКЦ

І). Всесвітліші і всечесніші отці, Україна готується до проведення чергових місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня 2020 року. Дня 5 вересня цього року стартувала офіційна передвиборча кампанія і ми вже бачимо, як різні політичні сили та окремі кандидати на певні виборчі посади вступили в боротьбу між собою. Та, на жаль, дуже часто ця боротьба супроводжується «чорним піаром» щодо опонентів – методами дискредитації, що суперечить моральним принципам християнської віри. Окрім того, ті чи інші політичні сили або окремі політики, намагаються втягнути в передвиборчий процес окремих представників духовенства, що негативно позначається не тільки на деяких парафіяльних спільнотах, але і завдає шкоди цілій Христовій Церкві.

Оскільки були зафіксовані випадки зловживань серед нашого духовенства у виборчих кампаніях, Синод єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ дня 4 квітня 2014 року видав «Інструкцію про поведінку священнослужителів УГКЦ під час політичних виборчих кампаній», з якою було ознайомлено всіх священників Коломийської єпархії УГКЦ, про що кожен посвідчив своїм підписом.

Враховуючи наближення часу місцевих виборів, хочемо застерегти від негідної поведінки, порушень і зловживань, які стосуються активної агітації за певні політичні сили зі сторони духовенства, а тому зобов’язуємо всіх священнослужителів Коломийської єпархії ще раз пригадати вищезгадану Інструкцію.

ІІ). Воднораз подаємо Вам витяг із документа «Інструкція про присутність церковних структур, інституцій, духовенства, богопосвячених осіб КГВА УГКЦ в мережі Інтернет» від 3 серпня 2020 р. Б.:

«22. Священнослужителі не можуть брати активної участі ні в політичних партіях, ні в керуванні професійними спілками, а також їм забороняється вести політичну агітацію та брати участь у передвиборчих кампаніях політиків і політичних партій також у віртуальному вимірі, тобто в мережі «Інтернет». Це завдання становить частину покликання вірних мирян, які діють із власної ініціативи спільно зі своїми співгромадянами. З іншого боку, він не має права ухилятися від того, щоб докладати всіх зусиль задля належного християнського виховання їхнього сумління, зокрема за допомогою соціальних медіа.

  1. «Священнослужитель має право на власну громадянську та політичну позицію і на реалізацію свого права у голосуванні […] в таких обставинах, у яких необхідно здійснювати законні політичні і суспільні вибори, пресвітери — як і всі громадяни — мають право здійснювати власний вибір. Тим не менше, враховуючи, що політичні вибори самі по собі є відносними і ніколи не виражають у повністю адекватний і вічний спосіб Євангеліє, духовенство, будучи свідком прийдешньої дійсності, повинно зберігати певну дистанцію до будь-якого політичного завдання чи політичних пристрастей, щоб залишитися дійсним знаком єдності і могти проповідувати Євангеліє в усій повноті».
  2. Священнослужитель не повинен представляти особисту позицію як єдино правильну і обов’язкову, провокуючи тим самим поділи в громаді.
  3. Під час передвиборчої агітації в соціальних медіа слід дотримуватися таких принципів:

1) забороняється здійснювати пряму агітацію «за» чи «проти» кандидата, партію чи політичний блок, тобто на групових чи індивідуальних облікових записах називати ім’я особи чи політичну силу, заохочуючи присутніх до голосування «за» чи «проти» неї;

2) забороняється здійснювати непряму агітацію за кандидата, партію чи політичний блок. Непряма агітація — це згадування імені особи чи назви політичної сили не в безпосередньому зв’язку з виборами, але в такому контексті, який має схилити адресата повідомлення віддати свій голос за цю особу чи партію під час виборів (подяка за пожертву, похвала за проведену акцію тощо);

3) не дозволяється розміщувати на власних сторінках у соцмережах агітаційних матеріалів кандидатів чи партій і політичних блоків;

4) не дозволяється популяризувати в соціальних медіа передвиборчі заходи, які організовують кандидати чи політичні сили, зокрема: партійні збори, мітинги, різного роду політичні віча, зустрічі з виборцями, концерти тощо;

5) не слід розміщувати фото- і відеоматеріалів, які агітують за політичного кандидата чи партію або дискредитують їх;

6) не дозволяється душпастирям займатися створенням політичного контенту, забуваючи про свої душпастирські обов’язки. Хоча доля Батьківщини — турбота кожного із нас, однак священнослужитель, як духовна особа, часто є лідером громадської думки, своєї парафії чи «друзів» у соцмережі, а тому не має цього робити, бо замість добра — може нашкодити своєму народові;

7) не слід брати участі в політичних ток-шоу, хіба що за виразним дозволом місцевого ієрарха, чи пропагувати їх на своєму обліковому записі;

8) не варто дозволяти використовувати особисте фото або фото храму з метою політичної реклами;

9) слід уникати відкритих коментарів щодо будь-якої політичної сили. Часто новини політичного характеру поширюють наймані «боти», яким за всяку ціну потрібно зробити з цього ажіотаж, бо ж чорний піар — це також піар. Тому інтернет-користувач має пам’ятати, що за алгоритмами соціальних мереж його коментарі бачитимуть його підписники і його зауваження може стати рекламою чи антирекламою кандидата або політичної сили.

10) священнослужителям забороняється закликати громадськість до політичних протестів, мітингів чи переворотів».

ІІІ). Служитель покликаний виховувати й об’єднувати українську еліту, яка буде брати активну участь у виборах і принесе набагато більше професійної користі, аніж участь священника у виборчих процесах.

Практично всі учасники виборів до різних рівнів влади є християнами, тобто охрещеними в ім’я Пресвятої Тройці, і тому не дозволяється кожному християнину дискредитувати та чинити наклепи на іншого християнина, який носить в своєму серці Христа. Виборець і той, кого обирають, повинні говорити один про одного добрі справи. Людина, яку обирають до влади, повинна говорити про свої добрі діла в минулому, що вона планує робити в теперішньому часі і подавати програму розвитку своїм виборцям на час своєї каденції. Забороняється очорнювати, знеславлювати і чинити гріховні справи негідні з духом Євангелія щодо тієї особи, котру обираємо.

Господь Бог дав у руки народу України велику відповідальність – свобідне волевиявлення, яке покликане вибрати таких керівників, котрі зуміють вивести наш народ так, як Мойсей провадив свій народ через пустиню до обіцяної землі. Звертаємося до всіх священників і вірних із проханням молитися за успіх виборчого процесу, щоби вибрати достойних, мужніх і морально стійких депутатів, міських голів та голів об’єднаних територіальних громад, котрі на взірець Ісуса Навина зможуть провадити наш народ щоденною працею до миру у серцях і спасіння душ. Апостол Павло і тепер закликає Вас: «Чувайте, стійте у вірі, будьте мужні, кріпіться. Нехай усе у вас діється у любові» (І Кор 16:13-14).

У випадку не дотримання “Інструкцій…”, єпархіальний єпископ буде вимушений діяти згідно ККСЦ і Партикулярного права УГКЦ та вживати відповідні церковні покарання.

Благословення Господнє на Вас!

Єпископ Василій Івасюк

Єпарх Коломийський

о. Ігор Дрогомирецький

Канцлер єпархії

Джерело: Веб-ресурс Коломийської єпархії УГКЦ

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *