На що вказують ясла
Зазвичай, ми звикли бачити картину Різдва: посередині ясла, в яслах маленьке немовля, над дитятком схилилися Йосип та Марія, а позаду стоять віл, осел та інші тварини. Це ми бачимо на наших різдвяних відкритках. Це ж саме бачимо по Церквах, в наших мініатюрних вертепах, які відображають схему Різдва. Щось подібне описують і наші різдвяні колядки. Проте чогось подібного ми не знаходимо в Євангеліях.
Найперше спробуймо вирішити, де все ж таки зупинилися Марія та Йосип у Вифлеємі. Читаючи ІІ розділ Євангелія від Луки, ми бачимо, що Йосип та Марія пішли на перепис до місця Вифлеєму, що вони шукали місця в заїзді. На жаль, місця в заїзді для них не було, а Дитятка Ісуса Марія сповила та поклала в ясла (пор. Лк. 2:1-7).
Згідно переказу вони стукали в двері заїзду, тобто готелю, де їм відповіли, що вільних місць немає та запропонували стійло для тварин. В традиційних перекладах слова «заїзд» є декілька значень, тому можна припустити, що Марія та Йосип залишилися на ніч в нижньому, тобто цокольному поверсі в будинку, в той час, коли звичайні відвідувачі займали верхні поверхи. Нижній поверх часто був призначений для домашніх тварин, звідси ясла або годівниця для тварин, котра підійшла для немовляти. Звідси не обов’язково думати, що в цей час там знаходилися і тварини.
Чому Лука акцентує увагу нашу на яслах? Якщо ми прочитаємо уважно ІІ главу, то знайдемо там слова, які промовляв Ангел до пастухів: «Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, він же Христос Господь» (Лк. 2:10-12). Як бачимо ясла послужили знаком для пастухів, вони вказали їм на ту саму Дитину, яку вони шукали. Чому це важливо? Тому що саме пастухи розповіли Ким було це Немовля. Новонароджений Ісус був Спасителем, Месією, Господом. Самі по собі ясла неважливі, вони тільки мали вказати пастухам на Особу та місію Немовляти, яке лежало в них. Марія та Йосип, котрі почули про це із такого неочікуваного джерело одержують зовнішнє підтвердження того, що до цього часу було тільки їхньою особистою таємницею.
Щоби нас ввести в історичну епоху, в якій відбуваються всі ці події, на самому початку розповіді про Різдво Ісуса, євангелист Лука вміщує повідомлення про кесаря Августа та його перепис населення.
Август був прийомним сином Юлія Цезаря. В результаті кровопролитної громадянської він став одноосібним правителем римського світу. Він перетворив велику Римську республіку в імперію, котру сам і очолив. Август об’явив свого прийомного батька «божественним», а собі приписав титул «сина бога». Він проголосив, що цілому світу він несе мир та справедливість. Народ дуже часто говорив про Августа як про спасителя світу. Жителі східної частини його імперії поклонялися йому як богові.
Тим часом, на схід від Риму, народилося Дитя, Котре вже наступне покоління буде називати «Сином Божим». Його послідовники будуть говорити про Нього як про Спасителя та Господа. На їхню думку Його прихід всьому світові приніс справедливість та мир. Ісус ніколи не стояв перед Римським імператором, але в кульмінаційний момент Євангелія від луки Він стоїть перед Понтієм Пилатом, представником імператора. Коли Лука писав про те як Римський імператор наказав провести перепис, напевно, що він мав у думках цю зустріч.
Історики ламають свої голови у зв’язку з цим переписом: «Тими днями вийшов наказ від кесаря Августа переписати всю землю. Перепис цей, перший, відбувся, коли Сирією правив Киріній» (Лк. 2:1-2). Перепис, коли намісником Сирії був Киріній, був здійснений значно пізніше, коли народився Ісус. Проте все ж таки текст оригіналу залишає за нами можливість стверджувати, що мова йде про більш ранній перепис. Є чимало головоломок, котрі історики ніяк не можуть вирішити. І це одна із них.
Проте думки Лука для нас цілком зрозумілі. Народження цієї Дитини є початком конфлікту між Царством Бога та царством світу. Август ніколи і нічого не чув про Ісуса з Назарету, але століттям пізніше його спадкоємці в Римі не тільки почули про Ісуса, але відчайдушно намагалися стерти з обличчя землі Його послідовників. Ще через два століття сам імператор став християнином.
Тож, коли в черговий раз на відкритці або в Церкві побачити ясла, не затримуйте на них свій погляд. Вдумайтеся в те, на що вони вказують, а вказують вони на царську велич Дитини, яка в них лежить.
Подальша розповідь Луки в Євангелії, а пізніше в Діяннях Апостолів буде про те, як Ісус стає справжнім Царем.
За матеріалом М. Т. Райт «Лука. Евангелие – популярный коментарий»