Хрещення Господнє

Share

Празник Господнього Хрещення встановлений на згадку євангельської події, про яку описують євангелисти Матей та Марко. Час, коли Христос прийшов на берег річки Йордан, щоби хреститися у пророка Івана Предтечі.

Іван Предтеча

Історія Хрещення та Богоявлення розпочинається з виходу Івана Предтечі, котрий до цього часу подвизався в пустині. Там він провадив доволі суворе життя: носив грубу одежу, не пив вина, їв тільки дикий мед та акриди. Коли йому сповнилося 30 років, Іван виходить на проповідь, в котрій закликає весь ізраїльський народ розкаятися в своїх гріхах, щоби гідно зустріти Месію. Служіння пророка Івана було приготуванням до служіння Ісуса Христа, тому ми і називаємо його Господнім Предтечею.

Як описує Святе Письмо, в той час, коли Іван хрестив людей в пустині, до них підійшов і Господь. Євангеліє від Івана описує це місце: «Сталося те у Витанії, по той бік Йордану, де Йоан христив» (Ів. 1:28). Побачивши Спасителя, Котрий прийшов на річку, Іван Предтеча проказав такі знаменні слова: «Ось Агнець Божий, який світу гріх забирає» (Ів. 1:29). Цими словами він пророкує місію Ісуса Христа – постраждати за гріх світу, вказуючи на Його Божественну природу та спасіння людей.

Чому хрестився Ісус Христос?

Христос прийшов до Йордану, щоби, як і всі інші люди, хреститися від рук пророка. Навіщо було Йому хреститися? Адже Він – втілення Самого Бога, в Нього немає жодного гріха. Такому бажанню Ісуса Христа дивується в сам Іван Предтеча, котрий запитує Його: «Мені самому треба христитися в тебе, а ти приходиш до мене?». Ісус у відповідь сказав до нього: «Залиши це тепер, так бо личить нам здійснити всяку правду» (Мт. 3:14-15).

Ці слова Христа можна потрактувати так: по-перше, Ісус, як народжений в середовищі вибраного народу, повинен був виконати весь закон, котрий Господь дав людям, тобто зреалізувати в Собі весь Старий Завіт, йти за волею Бога, слухаючи та смиренно приймаючи все, що Йому приготоване. По-друге, не маючи жодного гріха, Господь бере на Себе всі гріхи світу, розпочинаючи із Хрещення Свій хресний шлях спасіння людського роду. По-третє, Хрещення в Йордані стає знаком того, що спасіння людини та Царство Небесне, про котре звіщали старозавітні пророки, вже наблизилося. Тепер свій шлях назустріч йому повинні зробити люди.

Після відповіді Господа Іван хрестив Його у водах Йордану. В Ізраїлі саме омивання проточною водою було символом очищення від здійсненого гріха та початок нового життя.

«Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт. 3:17). В події Хрещенні людям відкривається Пресвята Трійця: Бог Отець, у виді голосу із відкритих небес, Бог Дух Святий, Котрий сходить у виді голуба, Бог Син в собі Ісуса Христа.

Голос Бога Отця сповіщає виконання старозавітної обіцянки – приходу в світ Месії: «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт. 3:17). Цих слів весь світ очікував, розпочинаючи із перших людей, Адама та Єви.  Вони означали, що Той, Хто був обіцяний Богом, уже прийшов у світ і тепер розпочинає Своє служіння.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *