Надвірнянський Деканат
Наша віра

Що потрібно знати про Страсний Тиждень?

Share

Під час Утрені, протягом трьох перших днів Страсного Тижня, Церква буде прославляти Христа,  Жениха Церкви, тропарем: «Ось Жених приходить опівночі, і блажен раб, якого він знайде невсипущим; недостойний же той, що його застане лінивим. Гляди, отже, душе моя, снові не піддавайся, щоб не віддано тебе смерті, ані поза царством не зачинено, але схаменись і заклич: Свят, свят, свят єси, Боже! Богородиці ради помилуй нас».

В Понеділок Страсного Тижня згадуємо старозавітного патріарха Йосифа, який є прообразом Христа. Євангельське читання говорить нам притчу про смоківницю, цим самим пропонує нам задуматись над нашим життям, який плід приносимо ми: добрий чи поганий.

В перші три дні Страсного Тижня служиться Літургія Напередосвячених Дарів.

В Великий Вівторок Церква до роздумів на богослужіннях пропонує притчу Спасителя про Його Другий прихід, притчу про десять дів та про таланти.

У Велику Середу ми пригадуємо день, коли Юда зрадив Христа. В цей день так само Церква згадує жінку, яка омила ноги Спасителя миром. В середу востаннє молимось молитву Єфрема Сиріна в цьому році та робимо доземні поклони, правда доземні поклони будуть ще перед плащаницею.

У Четвер Страсного Тижня ми згадуємо встановлення Таїнства Євхаристії, на Тайній Вечері. Після Тайної Вечері Христос показав Своє смирення, омивши ноги своїм учням. Як пам’ять про цей спомин, Архиєреї здійснють чин омивання ніг дванадцятьом служителям.

Ввечері у Великий Четвер служиться Утреня Великої П’ятниці або як ми ще називаємо Утреня Страстей – одне із найкращих богослужінь в нашому літургійному році. В часі цього богослужіння читається Дванадцять Євангелій. Дванадцять євангельських читань пригадують нам Страсті Господа від молитви у Гетсиманському саді до покладення Його тіла в гріб.

Велика П’ятниця, богослужіння цього дня розпочинаються із Царських Часів. Ми, вкотре, чуємо із Євангельських Читань про страсті Ісуса. Пізніше служиться Вечірня із виносом плащаниці, а ввечері Утреня Великої Суботи або як ми її ще називаємо Єрусалимська Утреня, через своєрідні напіви, які звучать на цьому богослужінні.

Літургія Великої Суботи є досить довгою та своєрідною, вона наповнена старозавітними читаннями-пареміями, основними темами котрих є: вихід Ізраїлю із Єгипту, спасіння у вогні пророка Даниїла та його друзів. Це богослужіння символізує звільнення людини від аду та смерті. На Літургії вже читається Євангеліє про воскресіння Христа, а священнослужителі переодіваться в ризи білого кольору замість постових, багряних.

Велика Субота закликає нас до мовчання та спокою, бо це і є день спокою, коли спочив Сам Господь. Замість Херувимської пісні співається тропар: «Нехай мовчить усяка плоть людська нехай стоїть із страхом і трепетом, і ні про що земне в собі нехай не помишляє. Цар бо над царями і Володар над володарями приходить в жертву себе принести й себе дати на поживу вірним. Перед ним ідуть хори ангельські з усіма началами і властями; многоокі херувими і шестокрилі серафими, лиця закриваючи і пісню співаючи: Алилуя, алилуя, алилуя».

До Вашої уваги теж можна завантажити документ для парафіяльної дошки оголошень. У ньому розповідається про кожний день Страсного Тижня, день за днем. Він складається із трьох листів формату А4. Вам потрібно тільки його роздрукувати та повісити на свої парафіяльні дошки оголошень. Завантаджити файл тут

Джерло: “Духовний Дзвін”

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *